واقعاً باران چگونه تشکیل می شود ؟

از بحث های مهم یک روز در کلاس درس دبستان پروین اعتصامی
برای پاسخ به این سوال اول باید بدانیم ابرها چیستند و چگونه تشکیل می شوند. درگذشته کمی در این مورد بحث شد اما بد نیست در این جا هم کمی مطلب را توضیح دهم. بسیاری از مردم گمان می کنند که ابرها از بخار آب تشکیل شده اند اما آنها اشتباه فکر می کنند. ابرها از این جهت سه گروه کلی هستند؛ برخی از ابرها از ذرات ریز یخ تشکیل شده اند و برخی از قطرات بسیار ریز آب و بقیه ترکیبی از آب و یخ هستند. درحالت عادی همیشه مقداری بخار آب در جو وجود دارد که دیده نمی شود پس برای تشکیل ابر چیزی بیش از بخار آب مورد نیاز است. برای تشکیل ابر سه عامل اساسی مورد نیاز است : 1- بخار آب به مقدار اشباع یا نزدیک به حد اشباع 2- هسته های جاذب رطوبت مانند دی اکسید کربن و ذرات ناخالصی دیگر ، کمی 3- کاهش دما به مقدار لازم.

زمانی که شما یک توده هوا را سرد کنید باعث می شوید تا میزان رطوبت نسبی توده هوا افزایش یافته و به حد اشباع برسد در این حالت توده هوا توانایی پذیرش این مقدار بخار آب را نداشته و بخار آب میعان یافته و به قطرات ریز آب تبدیل می شود، از اینجا به بعد شما شاهد تولد ابر هستید و ابر قابل رویت می شود. اما اگر در این توده هوا کمی نا خالصی وجود داشته باشد حتی قبل از رسیدن به حد اشباع فرایند تشکیل ابر شروع خواهد شد و قطرات شکل یافته نیز بزرگتر خواهند بود و البته بعدا خواهید دید این ذرات در بارش باران چقدر حیاتی و موثرند. فرایند سرد شدن هم معمولا به صورت صعود توده هوا به آن اعمال می شود چرا که هرچه ارتفاع ما از سطح زمین بیشتر شود دمای هوا کاهش می یابد. این کاهش دما به ازاء هر یک کیلومتر بین 6 تا 10 درجه سانتی گراد است. بسته به این که دمای ابر چقدر باشد ممکن است تمام این قطرات به صورت مایع یا ترکیبی از آب و یخ و یا به صورت یخی باشند.

ابرهایی که در ارتفاع بسیار زیاد ( بیش از 4 کیلومتر) تشکیل می شوند و به ابرهای سیروس معروف هستند از ذرات ریز یخ شکل می گیرند و ابرهای با ارتفاع پایین تر از قطرات ریز آب و یا ترکیب این دو شکل می گیرند. ابرهای سیروسی فاقد بارندگی هستند زیرا ذرات آنها بسیار ریز است و به صورت معلق در هوا باقی می مانند به علاوه نا خالصی ها و ذرات گرد و غبار توانایی صعود به ارتفاعات بالا را ندارند و نمی توانند تاثیری بر فرایندهای بارش داشته باشند . بیشتر ابرهایی که در لایه های پایین تر قرار دارند قابلیت بارش را دارند و یا می توانند به ابرهای بارشی تبدیل شوند.

Photo 0064 واقعاً باران چگونه تشکیل می شود ؟ Photo 00591 واقعاً باران چگونه تشکیل می شود ؟

فرستادن دیدگاه